Budowa domu

WYBÓR DACHÓWKI

Dachówka, w bardzo dużym stopniu, stanowi o wyglądzie naszego domu. Jest to wybór na lata, więc warto go dobrze przemyśleć. W tym artykule opisałam, dlaczego wybraliśmy na dach dachówkę ceramiczną. Ale trzeba było się jeszcze zdecydować na konkretny model. Od ilości wzorów,  kolorów i producentów, można dostać zawrotu głowy. Na każdym składzie budowlanym polecają co innego, w internecie również można znaleźć sprzeczne opinie. Każdy by chciał wybrać dachówkę trwałą, piękną i najlepiej tanią 🙂

Zapraszam na artykuł, z którego dowiecie się, jaką dachówkęwybraliśmy i czym się kierowaliśmy podejmując decyzję.

Wygląd

Podejmując decyzję o wyborze dachówki, kierowaliśmy się kilkoma kryteriami, między innymi, oczywiście, wyglądem. Mam tu na myśli kształt, kolor i wykończenie.

Najpopularniejsze kształty dachówek przedstawione są na zdjęciu poniżej:

fot.: Wienerberger

Oprócz klasycznych kształtów dachówek, dużą popularnością cieszą się dachówki płaskie. Świetnie wyglądają na nowoczesnych domach.

Jeśli chodzi o wykończenie, wyróżniamy dachówki:

  • Naturalne – obecnie rzadko stosowane w domach jednorodzinnych. Są wyrabiane z surowej gliny, mają matową i porowatą powierzchnię. Szybciej się brudzą i porastają mchem,
  • Angobowane – przed wypalaniem, dachówki są pokrywane glinką z dodatkiem odpowiednich tlenków. Dzięki temu, uzyskują określony kolor oraz gładszą powierzchnię, są więc bardziej odporne na zabrudzenia i porastanie mchem. Angoba pozostawia otwarte pory ceramiki, co zapewnia dobre właściwości dyfuzyjne,
  • Glazurowane – to dachówki, które po wypaleniu są pokryte szkliwem, a następnie powtórnie wypalane. Proces ten, nadaje dachówkom gładkość i połysk oraz pozwala na uzyskanie praktycznie każdego koloru. Warstwa szkliwa zamyka pory ceramiki, co czyni ją odporną na warunki zewnętrzne i zabrudzenia.

W przypadku dachówek angobowanych i glazurowanych, możemy dostać praktycznie każdy kolor. Jest to więc kwestia gustu i upodobań inwestora. No chyba, że kolor dachu mamy narzucony w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, wtedy musimy się dostosować.

Na swój dach wybraliśmy kolor antracyt. Wbrew pozorom myślę,że nie jest to chwilowa moda. Kolor szary kojarzy mi się z dawnymi, tradycyjnymi dachami pokrytymi strzechą, które z czasem szarzały. Podobają mi się także dachy brązowe i widzę, że coraz częściej budujący się na nie decydują. Są piękne i również się nad tym kolorem zastanawialiśmy. Został jednak antracyt 🙂

Gwarancja producenta

Mało kto, kieruje się gwarancją przy wyborze dachówki albo mało kto, się w ten dokument wgłębia. A można się zdziwić. Producenci prześcigają się w hasłach reklamowych dotyczących długich okresów gwarancji, ale prawie nikt nie czyta dokumentów gwarancyjnych. W nich, drobnym druczkiem, napisane są warunki, jakie trzeba spełnić, aby nam owa długa gwarancja przysługiwała. Druki gwarancyjne są łatwo dostępne i możemy je ściągnąć ze stron internetowych producentów dachówek.

Gwarancja producentów przeważnie podzielona jest na 2 etapy. Pierwszy to tzw. gwarancja pełna, polegająca na dostarczeniu nam nowej dachówki oraz jej montażu. Natomiast po upływie tego okresu, możemy liczyć tylko na nową dachówkę, a montaż musimy zapewnić we własnym zakresie.

Porównywaliśmy dokumenty gwarancyjne kilku producentów. Najlepiej wypada tutaj firma Braas, dająca 30-letnią gwarancję, w tym 10-letnią pełną. Warunki świadczeń objętych gwarancją są możliwe do spełnienia i jest ich najmniej w porównaniu z innymi. Po upływie pełnej gwarancji, firma dostarczy nam dachówkę, co nie zawsze ma miejsce u innych producentów. Od niedawna firma Braas oferuje również 15-letnią gwarancję systemową. Jeżeli chcemy z niej skorzystać, musimy dachówkę oraz akcesoria mieć od tego producenta oraz montaż musi być wykonany przez certyfikowanego dekarza Braas.

W wielu hurtowniach była nam polecana dachówka Creaton. Wgłębiając się jednak w ich gwarancję, możemy zobaczyć, iż jest tam najwięcej warunków do spełnienia. M.in. wszystkie akcesoria muszą być firmy Creaton. W przeciwnym wypadku tracimy uprawnienia wynikające z gwarancji.

W przypadku firm Roben i Wienerberger gwarancja wynosi 30 lat w tym 5 lat gwarancji pełnej.  Po upływie 5 lat dachówkę musimy dostarczyć i zamontować na własny koszt.

Do korzystania z gwarancji potrzebujemy nie tylko fakturę VAT zakupu, ale również kartę gwarancyjną, o którą musimy wystąpić.

Ceny

Nasz dach ma powierzchnię 165 m2, jest dwuspadowy z jedną lukarną i posiada jedno okno dachowe (miały być dwa ale zrezygnowaliśmy z jednego). Więcej o naszym projekcie możecie przeczytać w tym poście.

Wysyłaliśmy projekt do wyceny dachu, gdzie się dało. Polecam Wam to samo, gdyż różnice potrafią być naprawdę spore. U nas, wyceny tej samej dachówki, różniły się nawet o 2 tysiące złotych, a mamy mały dom. Przy większych dachach, te różnice mogą być jeszcze wyższe.

Porównując ceny dachówek należy wziąć pod uwagę nie tylko dachówkę podstawową, ale również prawą, lewą, wentylacyjną, gąsiory etc., gdyż to te elementy są najdroższe.

Nasz wybór

Zdecydowaliśmy się na dachówkę Braas Rubin 9v angobowaną w kolorze antracyt. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny,  był to, naszym zdaniem, najkorzystniejszy wybór. Cenę otrzymaliśmy naprawdę korzystną, nawet korzystniejszą niż dachówki z niższej półki, które braliśmy pod uwagę.

Dachówka prezentuje się tak:

Fot.: monier.pl

Myślę, że będzie świetnie pasowała do naszego domku.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>