Koszty budowy

KOSZTY PRZED ROZPOCZĘCIEM BUDOWY

Każdy inwestor, planując budowędomu, zadaje sobie pytanie, ile go to będzie kosztowało. Jednakże należy zdaćsobie sprawę, że przed rozpoczęciem prac, czeka na nas już sporo wydatków. Wponiższym artykule możecie przeczytać, jakie koszty ponieśliśmy zanim wbiliśmyprzysłowiową pierwszą łopatę. Z wielu z nich nie zdawaliśmy sobie sprawy i nieuwzględnialiśmy ich w naszym zakładanym budżecie. Tak to już z budową bywa, żezawsze wyjdzie coś niespodziewanego.

 

DZIAŁKA

 

Pierwszym i największym kosztem jest oczywiście działka. Ceny działek są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od lokalizacji.. Z własnych doświadczeń wiem, że najlepsze działki nie są w ofertach biur nieruchomości, a często nawet nie ma ich w internecie. Warto jeździć po okolicy, która Was interesuje i pytać ludzi. My tak trafiliśmy na naszą działkę i naprawdę warto było trochę się natrudzić.

Przy zakupie działki, poza jej ceną,  poniesiemy następujące opłaty:

  • taksa notarialna, zależna od ceny działki, określona w rozporządzeniu MinistraSprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Należy do niejdoliczyć 23% VAT.
  • opłata sądowaza wpis do księgi wieczystej – 200 zł
  • podatek od czynności cywilno- prawych wwysokości 2% wartości działki.
  • jeżeli korzystamy z usług pośrednika, musimy się liczyć z zapłaceniem prowizji wwysokości 2-5% wartości działki, plus 23% VAT.

Co do zasadykoszty te ponosi kupujący, jednak w ramach negocjacji ceny, można ustalić zesprzedającym inaczej.

 

BADANIA GRUNTU

 

Badania gruntu, pod budowę domu jednorodzinnego, nie są obowiązkowe, ale warto je zrobić. Można dzięki temu uniknąć przykrych niespodzianek oraz w razie potrzeby zaplanować dodatkowe czynności, jak np. drenaż. Badania warto zrobić przed adaptacją projektu lub nawet przed zakupem działki. Znane są historie, w których działka okazała się gruntem nasypowym, gdzie nie można się było wybudować lub doprowadzenie gruntu do stanu odpowiedniego pod budowę, wiązało się z ogromnymi kosztami.

Badania gruntu nie są dużym wydatkiem– nas kosztowały 550 złotych.

 

PROJEKT I JEGO ADAPTACJA

 

Koszt projektu gotowego to ok. 2000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na projekt gotowy, musimy zlecić architektowi jego adaptację do konkretnej działki. Zapłacimy również za projekt zagospodarowania działki oraz wszelkie zmiany, jakich chcemy dokonać w projekcie. My dokonywaliśmy także zmian konstrukcyjnych, m.in. zmiana stropu terriva na monolityczny, więc musieliśmy zapłacić jeszcze dodatkowo za projekt konstrukcji.

Zanim architekt rozpocznie pracę, musi dysponować mapą do celów projektowych. Jest to koszt około 1000 złotych.

Architektzałatwiał również w naszym imieniu wszelkie formalności związane z pozwoleniemna budowę. Łącznie, za projekt zagospodarowaniadziałki, adaptację projektu, zmiany w projekcie, projekt konstrukcji, dokumentyformalno-prawne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz projekty przyłączy,zapłaciliśmy 7700 zł. Te koszty można obniżyć załatwiając część formalnościsamemu oraz wybierając projekt, w którym dokonamy małych zmian.

 

DROGA DOJAZDOWA

 

Zanim rozpoczniemy budowę, musimyzapewnić wjazd dla ciężkich pojazdów budowlanych, np. gruszki z betonem. Jeżeliwjazd będzie niepewny, kierowca z betoniarni może po prostu odmówić wjazdu nabudowę. Na czas budowy najlepiej utwardzić drogę dojazdową gruzem lubkamieniem. Nie będziemy się wówczas obawiać zniszczeń drogi podczas budowy. Materiałyte nie są drogie, jednak ich transport kosztuje sporo. Ceny robocizny równieżnie są małe, ale warto szukać. My za utwardzenie 70 metrów drogi, zwykorytowaniem i wysypaniem kamienia zapłaciliśmy 9,5 tysiąca złotych, podczasgdy pierwsza firma wyceniła nam tą usługę na 25 tysięcy złotych. Jak widzicie,różnica ogromna.

 

ZJAZD Z DROGI PUBLICZNEJ

 

Przy utwardzaniu drogi dojazdowej,nie należy zapomnieć o zjeździe z drogi publicznej. O formalnościach, jakichnależy dopełnić przed budowa lub przebudową zjazdu, możecie przeczytać w tym poście. Sporym zaskoczeniembyło dla nas, iż nie możemy nawet utwardzić zjazdu na potrzeby budowy, bezdopełnienia formalności w urzędzie. Grożą za to kary.

W naszym przypadku koszt przebudowyistniejącego zjazdu z drogi gminnej wyniósł około 5 tysięcy złotych.

 

OGRODZENIE PLACU BUDOWY

 

Ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe. Za jego brak grożą kary, a jeśli coś się komuś stanie na naszej budowie, możemy także odpowiadać karnie.

Jeżeli nie chcemy od razu inwestować w ogrodzenie docelowe lub boimy się, że podczas budowy może się zniszczyć, możemy zrobić tymczasowe ogrodzenie np. z siatki leśnej. Ogrodzenie działki to spory wydatek. U nas do ogrodzenia było nie mało, bo 160 mb. Ceny robocizny przewyższały nawet cenę materiału. Postanowiliśmy więc, że ogrodzenie zrobimy sami. Zdecydowaliśmy się na zwykłą siatkę, powlekaną PCV. W przyszłości zamierzamy nasadzić wzdłuż niej krzewy, więc ogrodzenie i tak będzie niewidoczne. 160 mb siatki plus beton wyszły nas około 4,5 tysiąca złotych. Firmy wyceniały usługę na 10 tysięcy, więc sporo nam się udało zaoszczędzić, dzięki własnej pracy.

 

Etap przed budową domu nie jestmiły dla portfela. Pieniędzy ubywa sporo, a nic na budowie „nie rośnie”.Później, co prawda, są większe wydatki, ale każdy pustak i wylany beton ciesząogromnie 🙂

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>