Budowa domu,  Koszty budowy

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU? CZ.I. FUNDAMENTY

Nasza ekipa właśnie zakończyła wykonywać stan zero naszego domu. Mogę się więc z Wami podzielić informacją o kosztach, jakie ponieśliśmy do tego etapu. Jeżeli zastanawiacie się, ile kosztują fundamenty, zapraszam do lektury. Będzie krótko, zwięźle i na temat 🙂 .

 

Co wpływa na koszty?

 

Na początku należy zaznaczyć, że koszty wybudowania fundamentów zależą od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście projekt. O tym, jaki projekt my wybraliśmy, możecie przeczytać w tym poście.

Zasadniczy wpływ na koszt fundamentów ma także sposób ich wykonania. My zdecydowaliśmy się na tradycyjne ławy i ściany fundamentowe. Droższą alternatywa jest płyta fundamentowa.

Nie bez znaczenia, są również warunki gruntowe na działce. Przykładowo przy wysokim poziomie wód gruntowych, koszty mogą wzrosnąć. Polecam zrobić badania gruntu przed rozpoczęciem budowy. U nas warunki gruntowe są dobre.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę, zwłaszcza robocizny, jest lokalizacja. My budujemy w województwie małopolskim. Zaczęliśmy w drugiej połowie roku 2018, co, jak się okazało, też miało znaczenie, gdyż ceny materiałów z początku roku znacznie wzrosły. Nasze fundamenty zostały w całości wykonane przez ekipę budowlaną, natomiast materiały kupowaliśmy sami.

 

Zestawienie kosztów:

 

geodeta – wytyczenie                      900,00 zł
koparka                      490,00 zł
deski szalunkowe                   1 140,00 zł
stal, drut                   2 503,00 zł
folia budowlana                      397,00 zł
papa                      285,00 zł
pustak szalunkowy                   2 553,00 zł
cement                      560,00 zł
piasek                   1 026,00 zł
beton na ławy i wieniec                   5 640,00 zł
plastyfikator do betonu                        58,00 zł
śruby, nakrętki, gwoździe                      306,00 zł
dysperbit                      612,00 zł
styrodur                   2 536,00 zł
klej                      108,00 zł
folia kubełkowa                      240,00 zł
rury                      991,00 zł
piasek zasypowy                   1 800,00 zł
koparka                      550,00 zł
beton (tzw. chudziak)                   2 300,00 zł
kierownik budowy                      500,00 zł
robocizna                   9 000,00 zł
   
SUMA                34 495,00 zł

 

Jak widzicie powyżej, stan zero wyniósł nas 34.495 zł. Są to koszty wykonania samego fundamentu. Nie uwzględniają one kosztów poniesionych przed rozpoczęciem prac, czyli zakupu i adaptacji projektu, ogrodzenia, czy drogi dojazdowej.

Ile u Was wyniósł fundament? Jeżeli chcecie się podzielić taką informacją, zostawcie komentarz pod postem.

10 komentarzy

 • Mariusz

  Witam.Też planujemy budowę domu Armanda lub Armanda mała.Gdzie w małopolsce budujecie dom?My mieszkamy w Spytkowicach koło Rabki Zdrój.Robiliście jakieś zmiany w projekcie?Myślę że często będę zaglądał na tą stronę a może na żywo zobaczymy postęp waszych prac o ile jest to możliwe.Z góry dziękuję i pozdrawiam

  • housemaker.pl

   Witam, budujemy pod Krakowem 🙂 zmiany jakich dokonaliśmy w projekcie to: zmniejszenie okien w kuchni i pokoju na dole, zmiana jednego okna tarasowego na zwykłe okno, schody lane otwarte na salon, likwidacja jednego okna dachowego oraz ogrzewanie podłogowe w całym domu. Dodaliśmy także dwa słupy pod balkonem. Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie 🙂

 • Mariusz

  Dziękuję za odpowiedź
  Projekt kupiliście Państwo na extradom?
  Jaki był koszt po przeróbkach i adaptacji projektu?Lepiej będzie zlecić architektowi żeby od podstaw Nam to stworzył

  • housemaker.pl

   tak, extradom
   Architektowi zapłaciliśmy 7700 zł, ale w tym było załatwienie wszelkich formalnosci do pozwolenia na budowę, projekty przyłączy, oraz projekt konstrukcji (zmieniliśmy tez strop na monolityczny). Patrząc na to z prespektywy czasu uważamy, ze to sporo i że dużo rzeczy mogliśmy załatwić sami 🙂

 • Paweł

  Witam, my równiez kończymy powoli etap stanu “zero” w Armandzie małej bis. Nasza działka jest nieco bardziej wymagająca z powodu ostrego spadku terenu. Szacujemy nasze koszty w okolicach 50 000 zł. Szczegółami podzielimy się kiedy pierwszy pustak stanie na płycie. Pozdrowienia ze Śląska.

 • Paweł

  Cześć, Wczoraj zakończyliśmy budowę fundamentów w naszej Armandzie Małej Bis a więc tzw “chudziak” już wylany. Jak wspominałem nasza działka jest ze sporym spadkiem (ok 1.2 metra różnicy w wysokości pomiędzy przeciwległymi rogami Armandy). Koszty – reasumując około 46 000 zł. Tu już widac jakie znaczenie ma usytuowanie działki i jak duży ma wpływ na wydatki. Robocizna to 12 500 zł. Sam piasek zasypowy wyniosł nas ponad 7000 zł – wyobraźcie sobie skale dziury i wysokich fundamentów, które należało wypełnic piaskiem. Liczę, że kolejne wydatki będa juz na podobny poziomie co Wasze. Czy możecie zdradzić ile wyniosły Was pustaki w tym równiez ścianki działowe?

  Pozdowienia ze Śląska 🙂

  • housemaker.pl

   Witam, gratuluję zakończonego etapu 🙂
   pustaki wyniosły nas 19800 zł (być może coś zostanie) – budujemy z porothermu. Pozdrawiam 🙂

 • Kimikre

  U nas etap fundamentów zakończył się na kwocie 16 tys. Robocizna wyniosła nas 900 zł i to za postawienie ścianek z bloczkow. Resztę robiliśmy sami. Ale było to w 2016roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>