Budowa domu

DOM TANI W BUDOWIE, CZYLI JAKI? NASZ WYBÓR PROJEKTU

Czy zastanawialiście się kiedyś czy można wybudować dom w cenie mieszkania? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, przede wszystkim lokalizacji, ale również od wybranego projektu domu. O tym ostatnim jest dzisiejszy wpis. Jeżeli planując budowę domu, tak jak my liczycie się z kosztami, warto wybrać projekt domu taniego w budowie i późniejszej eksploatacji.

 

Cechy domu taniego w budowie

 

Poniżej przedstawiam listę cech domów tanich w budowie, którą my kierowaliśmy się podczas wyboru naszego projektu:

  • prosta bryła, najlepiej na planie prostokąta (wyeliminowaliśmy wszelkie wykusze),
  • dwuspadowy, nieskomplikowany dach ( powinien być bez lukarn – my tutaj poszliśmy na małe odstępstwo, gdyż mąż uparł się, że musi być chociaż jedna jaskółka 🙂 )
  • wielkość ( ta cecha w zasadzie powinna być na początku listy, wiadomo – im dom większy, tym droższy)
  • parterowy z użytkowym poddaszem (uznaliśmy, że taka opcja będzie najkorzystniejsza dla nas, nie tylko z punktu widzenia budowy, ale też późniejszego ogrzewania)
  • brak piwnicy ( fajnie jest mieć dodatkowe miejsce na przechowywanie, którego nigdy dosyć. Można również zyskać więcej miejsca w domu, dzięki usytuowaniu w piwnicy kotłowni czy pralni. Jednak piwnica to ogromne koszty. Nie tylko konstrukcji, ale też izolacji i wykończenia. Dlatego nasz dom będzie niepodpiwniczony),
  • brak garażu w bryle domu,
  • rozkład pomieszczeń ( wybraliśmy projekt, w którym kuchnia i łazienki są blisko siebie w poziomie i w pionie – ograniczy to koszty instalacji).

 

Nasz wybór projektu

 

Zdecydowaliśmy się na projekt Armada mała. Nasz przyszły dom będzie miał 117 m2 powierzchni. Dla nas jest to wystarczająco. Oboje wychowaliśmy się w blokach, w mieszkaniach o dużo mniejszym metrażu.

Na parterze będzie wiatrołap, kuchnia otwarta na salon z jadalnią, pokój, mała łazienka i kotłownia. Obok kuchni jest też mała spiżarka, z której niezmiernie się cieszę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na poddaszu będą 3 pokoje oraz duża łazienka:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaliśmy kilku zmian w projekcie. Po pierwsze taras będzie tylko z tyłu domu. Wyjście na taras z boku zmieniliśmy na duże okno. Kolejna zmiana to kolor elewacji i okien. Zmniejszyliśmy także nieznacznie okna z przodu domu, czyli od kuchni i gabinetu oraz dodaliśmy dwa filary pod balkonem. Schody będą lane i otwarte na salon. Początkowo, ograniczając koszty, chcieliśmy zrezygnować z kominka, ale ostatecznie został, z czego ogromnie się cieszę. Ach nie mogę się doczekać pierwszych świąt w naszym domu, gdy przy blasku kominka, zasiądziemy z całą rodziną do stołu 🙂 .

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>