Budowa domu

BUDOWA DOMU. OD CZEGO ZACZĄĆ?

Podjęliście decyzję o budowie domu i zastanawiacie się co dalej? Przerastają Was te wszystkie formalności i ich zawiłość? Nie wiecie od czego zacząć? Jeśli na te pytania odpowiedzieliście tak, to zapraszam do przeczytania poniższego artykułu, w którym postaram się nakreślić krok po kroku co trzeba zrobić, aby Wasze marzenie stało się rzeczywistością, a droga do jego realizacji była prosta i przyjemna. Haha- na samym początku ostrzegam, że taka nie będzie 🙂 . Wielu ludzi, po przeprawach związanych z budową, stwierdza, że gdyby mogli cofnąć czas, kupiliby dom od dewelopera 🙂 . Ale spokojnie, większość twierdzi, że pomimo całego stresu związanego z budową, było warto i teraz cieszą się swoim wymarzonym gniazdkiem.

 

Działka

Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup działki. Nie będę się tu za wiele rozpisywać, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Każdy z nas ma inne oczekiwania, co do położenia swego wymarzonego domu. Jedni wolą działkę w mieście, żeby wszędzie było blisko, inni preferują bliskość lasu i jak najmniej zabudowań wokół.

Niezależnie jednak od Waszych preferencji wiem jedno – warto szukać dłużej i nie iść w tej sprawie na kompromisy. Pamiętajcie, że to będzie Wasze miejsce prawdopodobnie do końca życia. Z własnych doświadczeń wiem, że najlepsze działki nie są w ofertach biur nieruchomości, a często nawet nie ma ich w internecie. Warto jeździć po okolicy, która Was interesuje i pytać ludzi.

Przed zakupem działki koniecznie sprawdźcie jej Księgę Wieczystą (można to zrobić przez internet), Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy oraz badania geotechniczne. Warto również dowiedzieć się o plany zabudowy w najbliższej okolicy, żeby się nie okazało, że marzyliście o ciszy i spokoju, a za kilka lat powstanie tam autostrada. Weźcie także pod uwagę odległość mediów.

 

Projekt

Gdy mamy już działkę, czas na wybór projektu. Warto przed jego zakupem sprawdzić, czy dany projekt jesteśmy w stanie wybudować na naszej działce. Ponownie tutaj sięgamy po Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy.

Możecie wybierać pomiędzy projektem indywidualnym, a gotowym. Proponuję przed tą decyzją dowiedzieć się o koszty jednego i drugiego. My tego nie zrobiliśmy, czego potem trochę żałowaliśmy, bowiem okazało się, że koszt adaptacji projektu gotowego był spory. Oszczędność nie była już wcale taka duża, a wybierając projekt indywidualny, przynajmniej mielibyśmy każdy metr domu zaplanowany pod siebie. Zatem, jeżeli nie możecie znaleźć projektu idealnie Wam pasującego, warto rozważyć projekt indywidualny, gdyż liczne zmiany w gotowym mogą znacznie okroić oszczędności wynikające z jego zakupu.

 

Dokumenty

Teraz czas na ukochaną biurokrację. Jeżeli przeraża Was wypełnianie wniosków i chodzenie po urzędach, możecie wszystkie formalności zlecić swojemu architektowi. Najlepiej, gdy działa on na terenie Gminy, na której znajduje się Wasza działka. Prawdopodobnie zna wtedy wszystkie Panie Urzędniczki J, wie, do których drzwi zapukać i jest w stanie wiele rzeczy załatwić sprawniej i szybciej.

Jeżeli jednak liczycie się z kosztami, myślę, że chociaż część dokumentów warto załatwić samemu. Większość formularzy znajdziecie w internecie, a wypełnienie ich nie zajmuje wcale wiele czasu. Proponuję zrobić to w trakcie lub nawet przed wybraniem projektu, gdyż znacznie przyspieszy to cały proces.

Pierwszym dokumentem, jaki musicie zdobyć jest mapa do celów projektowych. W tym celu należy skontaktować się z geodetą, który działa na terenie danej Gminy. Następnie, należy wystąpić z wnioskami o wydanie warunków technicznych dostawy prądu, gazu oraz wody i odbioru ścieków. Wnioski znajdziecie na stronach internetowych odpowiednio dostawcy prądu, dostawcy gazu oraz Urzędu Gminy. Potrzebne będą także zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, które uzyskacie w Urzędzie Gminy oraz oświadczenie o dostępie działki do drogi publicznej. W celu uzyskania tego ostatniego należy się udać do właściwego zarządcy drogi, w zależności czy nasza działka posiada dostęp do drogi gminnej, powiatowej czy krajowej. Kolejnymi dokumentami są wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz oświadczenie zgoda na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Warto wyłączyć tylko tą część, na której będzie stał dom, gdyż wyłączenie do 5ar jest zwolnione od opłat.

 

Ekipa budowlana

Gdy tylko mamy projekt warto już rozglądać się za ekipą budowlaną, która będzie budowała nasz dom. To, co się teraz dzieje na rynku usług budowlanych to jest jakiś armagedon. Ceny rosną z tygodnia na tydzień, a ekipy mają terminy zajęte nawet na dwa lata do przodu. Zatem, jeśli tylko wybraliście już projekt, kontaktujcie się z ekipami, proście o wyceny i rezerwujcie termin. Jedyną gwarancją rezerwacji terminu jest tak naprawdę podpisanie umowy. Nie umawiajcie się „na słowo”, gdyż może Wam to przysporzyć sporo niemiłych niespodzianek i stresu. Nas jedna ekipa wystawiła w dzień planowanego rozpoczęcia robót, informując o tym smsem…

Warto też rozglądać się za Kierownikiem Budowy. Nie polecam oszczędzać w tej kwestii. Jeżeli nie zamierzacie zatrudniać Nadzoru Inwestorskiego, Kierownik Budowy jest Waszym najważniejszym partnerem i doradcą w procesie budowy domu, a przynajmniej powinien być. My niestety musieliśmy zmieniać w trakcie budowy Kierownika, co wiązało się z niemałym stresem. Jednak dzięki temu znaleźliśmy naszego nowego Kierownika i jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni. Co prawda jego wynagrodzenie jest znacznie większe od poprzednika, ale widać to na każdym etapie budowy. Jego wiedza i doświadczenie są ogromne i możemy bez obaw powierzyć mu nadzór nad ekipami.

 

Pozwolenie na budowę

Po znowelizowaniu przepisów budowlanych, inwestor ma wybór pomiędzy zgłoszeniem, a pozwoleniem na budowę. Przy zgłoszeniu będziemy czekać 21 dni, natomiast w przypadku pozwolenia na budowę, Urząd ma czas do 65 dni na wydanie decyzji. Pozwolenie na budowę ma jednak zasadniczą zaletę, mianowicie w trakcie budowy można dokonywać nieistotnych zmian w projekcie. Wystarczy, że projektant zamieści rysunki i opis tych zmian w projekcie budowlanym i zostaną one dołączone do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Przy zgłoszeniu nie mamy takiej możliwości. Wszelkie zmiany w tym przypadku wymagają wystąpienia z kolejnym zgłoszeniem zawierającym owe zmiany.

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć następujące dokumenty:

– 4 egzemplarze projektu budowlanego (wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem o wpisie projektanta na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego),

– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

– decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana.

Urząd ma 65 dni na wydanie decyzji. Po jej uzyskaniu inwestor powinien rozpocząć budowę w ciągu 3 lat. Nie znaczy to oczywiście, ze musi ją także skończyć. Przerwy w pracach nie powinny być jednak dłuższe niż 3 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>